НАЗИВ ВРСТЕ

Еукалиптус /Eucaliptus/

Други називи:

Ironbark, Maidens gum

АРЕАЛ РАСПРОСТРАЊЕНОСТИ

Океанија и Северно-источна Азија

Земља дистрибуције:

Аустралија

Осим на природним стаништима еукалиптуси се данас гаје широм света, у климатски сличним условима. Тако се може наћи и у Северној и Јужној Африци, Индији, јужној Европи, односно Медитерану, а у Сјединјеним америчким државама еукалиптуси се могу наћи у топлијој климатској зони, на Хавајима и у јужнјим деловима.

ГРАЂА СТАБЛА И ДРВЕТА

Дрво еукалиптуса достиже висину и до 100 м, док му се пречник стабла може кретати у распону од 100-150м.

Еукалиптуси су углавном врсте неправилне крошње. Кора еукалиптуса је, у зависности од врсте, глатка или више или мање грубо испуцала, некада влакнаста и сл.

Листови су голи, миришљави, веома различитог облика, не само од врсте до врсте, већ и у оквиру исте врсте, па и код једног истог стабла. На младим изданцима, код многих врста, лишће је наспрамно и седеће, док је код старих стабала на петељкама и спирално распоређено, ретко када седеће и наспрамно.

Цветови су, зависно од врсте, бели, жућкасти или црвени, у цвастима, ретко појединачни. Плод је чаура која се отвара на врху са 3-6 поклопаца. Семе је многобројно, ситно, сазрева крајем године, а чауре се отварају у другој или трећој години

ФИЗИЧКА СВОЈСТВА

густина у просушеном стању влажности 850 кг/м3
радијално утезање 8.2%

МЕХАНИЧКА СВОЈСТВА

Чврстоћа на притисак:
паралелно са влаканцима
управно на влаканца 59.6 MPa
Чврстоћа на затезање:
паралелно са влаканцима
управно на влаканца 118.0 MPa
модул еластичности 14.13 GPa

НАЈЧЕШЋЕ ГРЕШКЕ ДРВЕТА